تیر ۲۶, ۱۴۰۳ ۲:۲۱ قبل از ظهر

[acf field="rotitr"]

آغاز خرید تضمینی گندم در آذربایجان شرقی

اشتراگ گذاری خبر
 

به گزارش پایگاه خبری کبود، اکبر فتحی در جلسه کارگروه هماهنگی خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی استان با اشاره به تلاش‌های شبانه روزی کشاورزان و بهره برداران در استان افزود: سال گذشته به خودکفایی کامل در حوزه تولید آرد خبازی رسیدیم و پیش بینی می‌شود که این روند تداوم یابد.

فتحی از توسعه مراکز خرید در مناطق دورافتاده استان خبر داد و افزود: اکنون ۶۵ مرکز خرید تضمینی گندم در سراسر استان وجود دارد، اما نباید به این عدد اکتفا کرد و اگر احساس نیازی برای آسان کردن دسترسی کشاورزان به مراکز خرید وجود دارد، می‌توانیم تعداد مراکز را ارتقا دهیم. رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: محصول آماده نباید در دست کشاورز بماند و لازم است تا کشاورزان در راحت‌ترین شرایط و با خیالی آسوده، گندم تولیدی خود را تحویل مراکز خرید دهند.

وی با اشاره به نگرانی کشاورزان از تاخیر در پرداخت وجه خرید گندم افزود: مکاتبات لازم با سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شود و بر اساس زمان تحویل گندم هر استان پرداخت خواهد شد که در این راستا تحویل گندم استان‌های گرمسیری مثل خوزستان انجام شده و استان‌های سردسیری مثل آذربایجان شرقی در شهریورماه عملیاتی می‌شود. فتحی با اشاره به ضرورت توجه به معاینه فنی کمباین‌ها گفت: حساسیت این موضوع حتی مهمتر از انبار است و برای جلوگیری از ریزش‌ها و هدررفت محصول لازم است تا دستگاه‌ها و ادوات کشاورزی مورد بررسی قرار گیرند. 

وی با اشاره به اجرای طرح جهش تولید در دیمزار‌های استان افزود: اکنون میزان افزایش عملکرد گندم در هکتار به ۱۵۰ کیلوگرم در استان رسیده ولی می‌توان این رقم را در سال‌های آتی به ۸۰۰ کیلوگرم هم رساند تا در کنار خودکفایی، حرفی برای گفتن در بخش صادرات داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی نیز در ادامه اظهار کرد: بر اساس برآورد‌های انجام شده برای سال زراعی جاری (۱۴۰۳-۱۴۰۲) تولید  ۷۰۰ هزار تن گندم در استان پیش بینی می‌شود و شهرستان‌های هشترود، سراب و چاراویماق سهم قابل توجهی در تولید گندم دارند. 

اکبر کرامتی افزود: در سال زراعی (۱۴۰۲-۱۴۰۱) به میزان ۲۵۸ هزار تن گندم در استان خریداری شد که این رقم در سال قبل‌تر از آن حدود ۹۵ هزار تن بود.

 وی ادامه داد: آذربایجان شرقی در راستای تلاش گسترده کشاورزان و همکاران ستادی و شهرستانی با ثبت ۵۱ هزار و ۲۲۵ قرارداد و بیش از ۳۴۲ هزار هکتار سطح کشت قراردادی، استان نخست کشور در سال زراعی جاری است.

کرامتی با بیان اینکه ۲۱ هزار و ۳۲۵ تن بذر یارانه‌ای در سال زراعی جاری تولید، فراوری و توزیع شده است گفت: ۱۰۵ هزار و ۷۹۴ تن کود یارانه‌ای نیز در این مدت تامین و در میان کشاورزان توزیع شد. علیرضا شاهدی، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی از فعالیت ۶۵ مرکز خرید تضمینی گندم در استان خبر داد و گفت: برای حمل و نقل محصول گندم نیز آمادگی داریم و از تمامی ظرفیت‌ها برای تسریع روند خرید و حمل گندم در سطح استان بهره می‌گیریم.