خرداد ۹, ۱۴۰۳ ۱۲:۰۴ بعد از ظهر

[acf field="rotitr"]

اقتصاد ملی باید در دست مردم باشد

اشتراگ گذاری خبر

به گزارش پایگاه خبری کبود، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم در دیدار رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با وی، با اشاره به اهمیت نامگذاری شعار امسال با عنوان «مهار تورم، رشد تولید»، تاکید کرد: برای تحقق حقیقی و عملیاتی شعار سال همکاری تمام مسئولان با یکدیگر ضروری است.

وی، استفاده از تمام ظرفیت‌ها و امکانات ۱۰۰ درصدی برای تحقق شعار سال را ضروری دانست و افزود: تمام اقدامات باید به صورت جدی انجام شود.

وی به برخی از الزامات عملیاتی شدن شعار سال اشاره کرد و گفت: همکاری مسئولان، پیگیری اقدامات، مشارکت دادن مردم در رابطه با مسائل رشد اقتصاد و رشد تولید، دانش بنیان کردن اقتصاد ملی و بهره گیری از افراد تحصیل کرده و متخصص از جمله موارد اساسی برای دستیابی به تحقق شعار است.

آل هاشم افزود: اقدامات بزرگی در حوزه‌های اقتصادی در حال انجام است که برای دستیابی به موفقیت، تمام نهادهای متولی باید با هم همکاری کنند.

وی در خصوص انتقال حساب‌های شرکت مس سونگون و مسائل مالیاتی این شرکت، گفت: آذربایجان شرقی یک استان معدنی است و در رابطه با بخش معدن کارهای زیادی می‌توانیم انجام دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در ادامه با بیان این‌که ایجاد تورم در جامعه خط قرمز سازمان است، اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای تحقق شعار سال و رضایتمندی مردم و صاحبان کسب و کار انجام خواهیم داد و در این راستا، از حدود ۵۶ هزار مورد بازرسی در سال گذشته برای ۵۴۰۰ فقره متخلف پرونده تشکیل شده و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

صابر پرنیان با بیان این‌که روند بازرسی‌ها بر اقلام اساسی در بازار ادامه دارد، گفت: برخی از کالاهای اساسی مانند گوشت مرغ در حوزه نظارت سازمان جهاد کشاورزی است که در این زمینه با همکاری‌های لازم پیگیر موارد لازم هستیم.

وی با قدردانی از نماینده ولی فقیه، وی را محور وحدت و محور همسویی و حرکت واحد در استان عنوان کرد و گفت: با توجه به این‌که امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال «مهار تورم، رشد تولید» نامگذاری شده بر این اساس برنامه‌هایی به منظور هدفگذاری در این راستا اتخاذ شده است.

پرنیان افزود: سازمان صمت در راستای رشد تولید در استان راه اندازی بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی جدید و بیش از ۲۰۰ طرح توسعه واحدهای صنعتی را برای امسال هدفگذاری کرده است.

وی هم‌چنین با اشاره به هدفگذاری برای افزایش محصول ۴۰۰ واحد تولیدی در استان اضافه کرد: سال گذشته رکورد تولید ۳۱ هزار دستگاه تراکتور و رکورد ۳۵ ساله تولید گیربکس در شرکت چرخشگر، رکورد تولید موتور در شرکت ایدم، رکورد تولید در آهنگری تراکتورسازی، در استان شکسته شد.

افزایش ۶۴ درصدی واگذاری زمین صنعتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: ۶۰۴ قطعه زمین صنعتی برای شروع سرمایه گذاری‌های جدید در شهرک‌های صنعتی استان در سال گذشته واگذار شد که ۶۴ درصد نسبت به سال قبل رشد داشت و در این زمینه آذربایجان شرقی رتبه اول واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی کشور را دارد.

پرنیان با اشاره به اهمیت تسهیل امور ۲۷۷۰ طرح در دست اجرا، گفت: ستاد تسهیل استان جزو برترین ستادهای تسهیل و رفع موانع کشور است به طوری که در کشور رتبه نخست را کسب کرده است.

وی اظهار کرد: سال گذشته تقریبا تمام کارخانه‌های استان حقوق و مزایای کارگران را پرداخت کردند و کمترین مشکل کارگری را در استان داشتیم.

پرنیان با اشاره به توانمندی بخش صنعت در استان، گفت: با راه اندازی ۲۵۰ واحد صنعتی جدید در استان در رتبه سوم کشور قرار داریم و رتبه دوم کشور در صدور جواز تاسیس ایجادی برای شروع سرمایه گذاری در اختیار استان است.

وی ادامه داد: صدور ۲۰۰۰ فقره جواز تاسیس ایجادی برای شروع سرمایه گذاری‌های جدید نشاندهنده میزان علاقه مندی به سرمایه گذاری در استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اظهار کرد: در حوزه تجارت خارجی به منظور توسعه مبادلات تجاری با کشورهای هدف تحول اساسی در روند فعالیت میزهای تجاری ایجاد کرده‌ایم.

پرنیان با اشاره به اقدامات چشمگیر در بخش معدن گفت: با وصول ۲۵۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن، میزان وصول از این محل در آذربایجان شرقی نسبت به سال قبل ۲.۵ برابر رشد یافت که در این زمینه رتبه نخست کشور را در اختیار داریم.

وی با اشاره به ضرورت شفاف سازی فعالیت معادن، افزود: اطلاعات تمام معادن استان در سامانه جامع تجارت ثبت شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: علاوه بر صدور شناسنامه برای تمام معدن استان، برای فعال شدن تمام معادن تعطیل نیز برنامه داریم.

پرنیان افزود: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و امیدواریم این روند تداوم داشته باشد تا هم جلوی خام فروشی گرفته شود و هم معادن تعطیل به چرخه تولید بازگردد.

به گزارش کبود به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، وی با بیان این که برنامه‌های اکتشافی ویژه ای برای امسال تدارک دیده شده است، گفت: امسال تلاش خواهیم کرد تا با توجه به منویات مقام معظم رهبری تحول ویژه‌ای در این حوزه‌ها ایجاد کنیم.